Tance a šátky s duší

Indický orientální tanec Bollywood


Šátky s duší
Šátky s duší
Galerie
Výroba
Jak vybrat

Tanec s duší
KurzyNové
SeminářeNové
GalerieNové
Kurzy obecně
     

Kontakt Gendrim
O Gendrim
Fotogalerie

Orientální tance
Historie
Druhy
Rekvizity

Proč tančit
Žena a tanec
V těhotenství
Vystupování
Improvizace?
Mužský tanec
  

Orient oblečení
Na kurzy
Orient šátek
Kostýmy
Kostým popis


Řeč barev
Symbolika
Polarita

Odkazy
 

                                      

 
 

  

Indický tanec Bollywood

Bollywoodský film

Spojením dvou slov Bombay a Hollywood nám vznikne slovo Bollywood. Jde o největší továrnu na sny položenou v srdci Indie. Každý rok Indie vyprodukuje přibližně 900 celovečerních filmů. Díky rozlehlosti Indie a popularitě jejího filmu doma i v zahraničí, je Indie největší filmovou mocností světa. Ty nejprodávanější filmy pocházejí právě z bollywoodských filmových ateliérů a mnohdy přesahují kvalitou filmy americké.

 

Kvůli náboženským, socilním i jazykovým rozdílům udržuje Bollywood přísné konvence a čistotu žánru. Hrdinové se chovají schématicky podle obvyklého scénáře převzatého z indických mýtů.

 

Indickému divákovi nevadí, že zápletka je stále stejná a rád se podívá na stejný film několikrát. Hindské filmy jsou tvořeny formátem masála, kdy divák, stejně jako ve stejnojmenném jídle, ochutná během tříhodinového promítacího času ode všeho.

 

Základem děje je romantická zápletka, objevuje se násilí, humor a neopomenutelný tanec a zpěv. Nenajdete zde téměř žádné prvky sexu. Milostné písně zaznějí, když se hlavní postavy blíže setkají, anebo si to jen ve snu přejí.

Tato část bývá většinou pomalá, dlouhé pohledy do očí jsou stejně důležité, jako tanec. Milenci se ani v nejerotičtější scéně nelíbají, hrdinka se maximálně objeví v mokrém sárí.

 

Zbývajícími náměty jsou odloučení a shledání milenců, rodinné melodrama, zrada a přátelství či náboženském motivy. Nevypustitelné snové sekvence a pompézní slavnostní scény. Často se objevuje oslava svátku Hólí, svátku barev, kdy se účinkující polévají, nebo posypávají barvami. Tradiční jsou také obří radostné oslavy svatby.

 

Nedílnou součástí každého filmu jsou taneční hudenbí klipy, které se snaží dovysvětlit děj a ukázat citové pochody hrdinů. Jako scenérie jsou využívány paláce, nebo nádherná příroda.

 

V Asii, Austrálii a Americe jsou bollywoodské hvězdy velmi slavné a musejí se pořádně otáčet, protože točí až deset filmů najdnou. Jsou to většinou skvělí herci a tanečníci, ale jen výjimečně i zpěváci, takže se využívá playbacku.

 

 

 

 

Zpěváci, kteří nazpívávájí hity do filmů, mají také svou masu fanoušků. Nezapomeňme též na skladatele, kteří mají částečně v rukou osud celého filmu.

 

Bollywoodský tanec

Bollywoodský tanec zahrnuje starodávnou indickou taneční tradici a moderní světové trendy. Tvůrci a taneční choreografové shromažďují taneční prky snad ze všech dostupných kultur. Při takové práci spolupracují se světovými tanečními špičkami. Cílem je pohltit diváka nádherou tanečních scén, které zastíní i slabou zápletku.

 

Nejtypičtější součastí bollywoodských filmů jsou tanec a hudba. Obří nádherné taneční scény jsou přímou součástí filmového děje. Tanec Bollywood je nápaditý, smyslný, hravý, plný vášní a emocí. Nápadité choreografie jsou odvážné a nezapomenutelné.


Bollywoodský tanec není žádný tradiční styl. Má nesčetně podob a stylů, například Bhangra. Tančí jej ženy i muži. Kostýmy jsou stejně rozmanité jako tanec. Často se během jednoho tanečního čísla vystřídá tradiční sárí, džíny a minisukně. Pro bollywoodský tanec lze použít cokoliv, co je lesklé a hlavně barevné, aby kostým upoutal diváka.

V Indii slouží tanec odedávna k vyprávění příběhů. Bollywood by bez písní a tance u domácích diváků propadl. V 80. letech se v indickém filmu pracovalo jen s klasickými tanečními styly především s Bharatanatyam a Khatak. Vycházely ze staré indické tradice.

 

V 90. letech se začínají kombinovat s lidovým tancem Bhangra a postupně přibírá prvky jiných kultur jako latinsko-amerických, španělských i orientálních, nepohrdá ani jazzem, modernou, hip-hopem a dalšími.

 

Hlavní postava nejčastěji tančí se skupinou komparsu. Obří taneční scény jsou plné barev a skvostných kostýmů.

Zpět na Orientální tance a jejich druhy. 

Druhy orientálních tanců - obsah:

Africké kmenové tance

Pouliční tanec rodiček

Řecký orientální tanec

Harémový břišní tanec starého Orientu

Turecký orientální tanec

Perský orientální tanec

Cikánský tanec

Orientální flamenco

Folklórní orientální tance

Saidi

Baladi

Khaleegy

Egyptský raks sharqi

Indický tanec Bollywood

Tribal - kmenový tanec