Tance a šátky s duší

Orientální šátky
Výroba orientálních šátků


Šátky s duší
Šátky s duší
Galerie
Výroba
Jak vybrat

Tanec s duší
KurzyNové
SeminářeNové
GalerieNové
Kurzy obecně
     

Kontakt Gendrim
O Gendrim
Fotogalerie

Orientální tance
Historie
Druhy
Rekvizity

Proč tančit
Žena a tanec
V těhotenství
Vystupování
Improvizace?
Mužský tanec
  

Orient oblečení
Na kurzy
Orient šátek
Kostýmy
Kostým popis


Řeč barev
Symbolika
Polarita

Odkazy
 

Deutsch version

  

 

Doplňky zdobení

Penízky 

Neodmyslitelnou vlastností šátku je jejich zvuk, vznikající při pohybu boky. Vybíráme penízky, které mají příjemný zvuk, dobře vypadají a jsou praktické. Zvuk je dán materiálem, z něhož je penízek vyroben. Bývá to kov, který spíše cinká, a plíšek, který spíše chřestí.

Druhy penízků

Rozlišujeme penízky zlaté a stříbrné. Preference barvy je pro každou tanečnici individuální. Je také důležité, jakou barvu má šátek samotný, neboť např. na modrém šátku vypadají jinak zlaté a jinak stříbrné penízky. Obecně lze říci, že zůstáváme věrni heraldice a jejím pravidlům o zachování barev a kovů - nikdy nekombinujeme zdobení zlaté a stříbrné. Používáme penízky s ražbou, neboť jsou zdobnější, než penízky hladké.

Kvalita penízků

Aby vám šátek dlouho vydržel, je nutné, aby byl zdoben kvalitními penízky. Pracujeme proto s penízky z pevného kovu, dostatečně lesklého, aby se šátek krásně třpytil. Hrany penízků obrušujeme, aby nezachytávaly za látku. Nekvalitní penízky pečlivě vytřiďujeme.

Korálky 

Naše šátky bývají zdobeny bílými, béžovými a černými perličkami, které působí skutečně exoticky a kouzelně. Barva je nejčastěji volena tak, aby co nejlépe kontrastovala s háčkováním. Využíváme nejčastěji korálky neprůhledné a jednobarevné. Kromě běžných barev jsou také velmi oblíbené barvy s perletí. 

Používáme korálky skleněné, zřídkakdy dřevěné, protože ve skle nejlépe vynikne sytá barva korálku samotného. Na většině šátků jsou použity dva typy tvarů korálků. 

Trubičkové korálky

Specialitou našich šátků jsou trubičkovité korálky pro zavěšení penízků a flitrů. Mají zlatou nebo stříbrnou barvu podle okolních penízků. Díky tomu, že je každý penízek zavěšen zvlášť na dlouhém korálku, může se při pohybu dostatečně rozhoupat. Jak do sebe penízky narážejí, vzniká ojedinělý zvonivý efekt. Mimo to působí pohyb penízků krásný vizuální efekt, který pohyb vašich boků ještě umocňuje.


 

 

 

Flitry 

Kromě zvuku šátku je nejpůsobivější charakteristikou lesk šátku. Přestože je šátek zdoben penízky, postupně ztrácí svůj lesk, protože penízky časem dostávají patinu (bez ohledu na kvalitu). Proto při zdobení využíváme lesklé flitry různých barev a tvarů. Nečastěji jsou to flitry stříbrné a zlaté, které odpovídají barvě penízků. Nádherně ovšem působí i šátky zdobené flitry modrými, nebo červenými.

Používáme většinou dva tvary flitrů: 

  • lístečky, které se skutečně hodně lesknou díky hladkém povrchu. Působí velmi jemně a lehce. Někdy bývají použity samostatně, náhodně rozmístěné po ploše šátku. 

  • šavličky nebo také "dračí zuby". Jsou podlouhlé, mírně zahnuté a na konci tvarované do ostré špičky. Díky tomuto specifickému tvaru vyvolávají pocit pohybu a energie.

 

Další kapitoly k výrobě šátků:
Doplňky
Látka
Zdobení