Tance a šátky s duší

Orientální šátky
Výroba orientálních šátků


Šátky s duší
Šátky s duší
Galerie
Výroba
Jak vybrat

Tanec s duší
KurzyNové
SeminářeNové
GalerieNové
Kurzy obecně
     

Kontakt Gendrim
O Gendrim
Fotogalerie

Orientální tance
Historie
Druhy
Rekvizity

Proč tančit
Žena a tanec
V těhotenství
Vystupování
Improvizace?
Mužský tanec
  

Orient oblečení
Na kurzy
Orient šátek
Kostýmy
Kostým popis


Řeč barev
Symbolika
Polarita

Odkazy
 

 

Deutsch version  

 

Látka                                       

Používáme látky nepružné nebo jen mírně pružné, neboť jsou kvalitnější, lépe se navazují a drží tvar, což je důležité hlavně při zdobení do složitějších ornamentů. 

Průsvitnost

Rozlišujeme látky neprůsvitné, poloprůsvitné a průsvitné. Průsvitnost má velký vliv na celkový vzhled šátku a je důležitá kvůli možnosti kombinovat šátek s podkladovou sukní či kalhotami. Průsvitná látka působí velmi jemně a lehce, také lehčí bývá. Mimo to je slabá, takže se tanečnice tolik nepotí. Dobře se kombinuje s jednobarevným podkladem. Neprůsvitná látka bývá pevnější, lépe se tedy hodí pro ty z vás, které si šátek hodně utahujete. Dá se kombinovat i s pestřejším podkladem. Některé látky se lesknou, což je také zajímavý estetický prvek.

Tvar

Šátky bývají nejčastěji trojúhelníkovitého nebo ledvinovitého tvaru. Trojúhelníkový šátek má většinou dlouhý cíp spadající přibližně ke kolenu. Tento cíp se může nosit otočený dozadu a nebo na stranu. Působí dobře na vyšší postavě, ale hlavně odvádí perfektní práci u plnoštíhlejších žen, neboť jeho tvar krásně protáhne to, co bychom chtěly ubrat ze šířky. Ledvinovitý šátek zase většinou lépe padne ženám s menším zadečkem, protože jej opticky zakulatí a nechá tak vyniknou ženským tvarů, které k orientálnímu tanci neodmyslitelně patří. 

 

 

Vrstvy

Při vázání šátku se používá buď jedna, nebo dvě vrstvy, do nichž se šátek přehýbá. Jednovrstevné šátky jsou dobré, protože se vám v pase nekrčí zbytečně mnoho látky. Látky, které jsou očividně barvené jednostranně, jednu vrstvu vyžadují. Naopak látky, které mají stejný rub i líc si přeložení do dvou vrstev mohou dovolit. Dvouvrstvé šátky působí bohatě, jsou svým způsobem pevnější v pase a asi největší výhodou je to, že u nich lze podstatně změnit délku jen posunutím přehybu. Většinu látek záměrně neentlujeme ani na stroji ani v ruce, abychom zabránili zbytečnému narušení látky a robustnímu vzhledu nepěkného entlování. Po celém okraji šátek obháčkováváme a při této příležitosti okraje zakládáme. Je to daleko šetrnější k látce, okraje působí hladce a plynule a založení je pevnější než při běžném entlování.

Další kapitoly k výrobě šátků:
Doplňky
Látka
Zdobení