Tance a šátky s duší

O vystoupení orientálního tance


Šátky s duší
Šátky s duší
Galerie
Výroba
Jak vybrat

Tanec s duší
KurzyNové
SeminářeNové
GalerieNové
Kurzy obecně
     

Kontakt Gendrim
O Gendrim
Fotogalerie

Orientální tance
Historie
Druhy
Rekvizity

Proč tančit
Žena a tanec
V těhotenství
Vystupování
Improvizace?
Mužský tanec
  

Orient oblečení
Na kurzy
Orient šátek
Kostýmy
Kostým popis


Řeč barev
Symbolika
Polarita

Odkazy
 

                                      

 
 

 

Vystupování
s orientálními tanci

Chtít vystupovat

Pokud se žena věnuje orientálnímu tanci z celého srdce a není přehnaně stydlivá, v jistou chvíli se jí vloudí do hlavy myšlenka, že by ráda zatančila na veřejnosti. Kdy která tanečnice dospěje do tohoto stádia je vyloženě individuální.

 

Pokud máte dobré vedení schopné lektorky, ráda vám pomůže tento sen naplnit. Příprava samozřejmě začíná doma. Tam můžete zatančit partnerovi, rodině, nebo přátelům. Je to váš křest ohněm, protože mnohdy býváme ostýchavější před lidmi, kteří nás znají. Vězte ale, že možnost zatančit před milující osobou, která to s vámi myslí dobře a dá vám pravdivou zpětnou vazbu, je k nezaplacení.

Příprava na první vystoupení

V další fázi rozvoje vašeho tanečního umění už se vám otvírá mnoho dalších možností, kde vystupovat. Vaše první vystoupení budou pojímána jako prezentace a s největší pravděpodobností budou zdarma. Přesto je vhodné se dobře připravit. Východní dívky se učí celé své dětství tančit, aby v době dosažení dospělosti mohli vystoupit, poprvé zatančit veřejně a zařadit se tak do společnosti.

 

Prvními neodmyslitelnými kroky bude samozřejmě výběr hudby, tanečního stylu a zvolení mezi improvizací a choreografií. V prvním případě vás čeká výběr hudby a detailní seznámení se s ní. V druhém případě vás čeká náročná práce sestavování a studování choreografie.

 

Dále se budete zaobírat svým zevnějškem, který by měl být bezesporu co nejkrásnější. Připravíte si kostým, v němž se budete cítit dobře, bude vám slušet a odpovídat stylu zvoleného orientálního tance. V poslední fázi se budete věnovat líčení a účesu, které by měly korespondovat se zvoleným kostýmem.

Duševní příprava na vystoupení

Pokud nejste herečky, tanečnice, nebo hudebnice a nejste zvyklé vystupovat, poslední, co vás čeká, než vstoupíte na jeviště, bude poprat se s trémou. Je to jen psychická záležitost, která se u každého může projevovat individuálně.

Ve vašem nitru by měl ale převládnout pocit, že jste skvělá, že tréma vás povzbuzuje a že se těšíte, protože si jdete vystoupení skvěle užít. Vždyť je přeci úžasné, když můžete lidem předvést, co umíte a když vám za to tleskají a chválí vás. Vystoupení je hra mezi vámi a divákem. Užijte si okamžik slávy, na který jste se tak pečlivě připravovala.

Prožitek z vystoupení

Nezůstaňte u slibů a jakmile se konečně na pódium dostanete, staňte se královnou večera. Když necháte štěstí a energii z tance proudit svým tělem, budete nádherná.

Každý se rád dívá na krásnou ženu zářící štěstím. Síla, která z vás bude sálat zasáhne i diváky a vy jim tak budete moci dát ten nádherný dar estetického prožitku a radosti. Projevte svou osobnost a originalitu skrze pohyb a mimiku, ukažte divákovi unikátní část své duše.

 

V závěru si nezapomeňte užít potlesku a pochval. Vždyť si je přeci zasloužíte. Můžete být skromná, ale upřímná. Určitě vás chvála těší, poděkujte za ni, je to takové oboustranné pohlazení.

 

 

 

Pravidelná vystoupení v restauracích a čajovnách

Je mnoho míst, kde se dá vystupovat. S rostoucí oblibou orientálního tance vznikají i nové příležitosti kde tančit. Nejčastěji se vystupuje v čajovnách, klubech, nebo orientálních restauracích. Taková vystoupení bývají pravidelná a mají doplnit atmosféru podniku.

 

Při troše štěstí se v takových chvílích připojují i hosté, tančí s tanečnicí, zpívají, tleskají, nebo bubnují. Najde se i příležitost, kdy si tanečnice zatančí na stole. Tanečnice sem bývá najímána na pravidelná vystoupení.

 

Kromě toho, že je placena podnikem, kde vystupuje, dostal se i do Čech způsob platby z východních restaurací. Tradice obnáší to, že během předváděného vystoupení se mince a bankovky házejí tanečnici k nohám, nebo se jí zastrkují za oblečení, převážně za boky.

Vystoupení při slavnostních příležitostech

Jinou příležitostí jsou soukromé večírky, slavnosti, nebo dokonce i plesy. V poslední době se do Čech dostává zvyk z dávných dob zvát orientální tanečnici na svatbu, neboť břišní tanec je původně symbolem plodnosti. Podle stylu svatby se také volí styl orientálního tance.

Soutěže v orientálním tanci

Příležitostí k prezentaci tanečního umění bývají akce rozsáhlejšího charakteru. Jsou to především různé soutěže v orientálním tanci.

V ČR se pořádá jako top akce již několik ročníků Miss Orient. Naštěstí se ale pomaloučku začínají objevovat i lokální soutěže v orientálním tanci, které dávají šanci širší skupině tanečnic.

 

Při takových příležitostech jde často o předvedení studentek různých tanečních škol a studií. Soutěže bývají zaměřeny buď na sólové tanečnice, nebo taneční formace. Někdy nalezneme takové soutěže, které nabízejí obě kategorie. Mimo to bývají kategorie ještě rozděleny podle věku v případě, že jde třeba o děti.

Taneční výkony hodnotí porota a vítězky získávají drobné dárky. Vždy je dobrou zkušeností, když má tanečnice příležitost se takové akce zúčastnit.

Festivaly orientálního tance

Pro širokou českou veřejnost se začínají organizovat festivaly orientálního břišního tance. Mohou mít mnoho podob, ale nejlépe by se asi daly přirovnat k trendu středověkých slavností, který Čechám vévodil téměř už před deseti lety.

 

To, zda se podaří orientálnímu tanci prosadit podobným způsobem, jako se to povedlo historickému šermu je ve hvězdách. Ale připusťme si, že by to mohlo být opravdu krásné a že by to pro ženy znamenalo jistou satisfakci.

 

Břišní orientální tance - obsah:

Orientální tance - historie

Orientální tance - druhy

Orientální tanec s rekvizitami

Proč tančit břišní tance

Žena a orientální tanec

Břišní tanec v těhotenství a na mateřské dovolené

Vystupování s břišním tancem

Improvizace, nebo choreografie?

Mužský orientální tanec