Tance a šátky s duší

Kostýmy podle druhu orientálního tance


Šátky s duší
Šátky s duší
Galerie
Výroba
Jak vybrat

Tanec s duší
KurzyNové
SeminářeNové
GalerieNové
Kurzy obecně
     

Kontakt Gendrim
O Gendrim
Fotogalerie

Orientální tance
Historie
Druhy
Rekvizity

Proč tančit
Žena a tanec
V těhotenství
Vystupování
Improvizace?
Mužský tanec
  

Orient oblečení
Na kurzy
Orient šátek
Kostýmy
Kostým popis


Řeč barev
Symbolika
Polarita

Odkazy
 

                                      

 
 

 

Orientální kostýmy podle stylu břišního tance

Egypt

Ve starém Egyptě nosily ženy krátké sukně a často tančily nahoře bez, nebo kromě šperků a bederního pásu celé nahé. Jedinou jejich ozdobou bylo tetování nebo malba henou.

Klasický kabaretní egyptský styl obléká tanečnici do přiléhavých šatů s mnoha prostřihy. Šaty se pošívají třásněmi, korálky a perličkami. Někdy se kostým na raks sharqi, jak se také egyptskému tanci říká, vyznačuje vrškem a sukní ve tvaru mořská panna, tedy ke kolenům úzká a od kolen dolů rozšířená. Jindy zase bývá úzká celá suně s rozparky, nebo bez nich. Neodmyslitelný je ovšem zdopený pás na boky, který nechává vyniknout shimmi a akcenty. U těchto tanečnic kabaretního stylu se často setkáme s botkami na vysokých podpadcích.

Turecko

Pro Blízký i Střední východ jsou typické určité druhy kalhot. Pravé turecké kalhoty, nazývané harém kalhoty, jsou bohatě řasené a podebrané těsně u kotníků. Turecké kostýmy bývají vedeny v jasných barvách a jako dekor se často používá proužek. Někdy najdeme tanečnici tureckého stylu i v sukni. Také zdobená podprsenka a třásňový bederní pás je symbolem tohoto tance.

Protože tanečnice tureckého stylu často využívají tanec na zemi, jsou turecké kalhoty i praktickou součástí kostýmu. Zabrání totiž nechtěnému odhalování při tanci. Obvyklou součástí tureckého kostýmu bývají často roušky a různé pokrývky hlavy.

Persie

Klasický perský kroj je charakterizován dlouhým kabátcem s dlouhými rukávy. Perské kalhoty jsou na rozdíl od tureckých úzké a volné u kotníků. Dekor perských kostýmů je charakteristický svým květovaným zdobením.

Řecko

Pro řecké tanečníky byly typické žluté, zelené či červené kostýmy doplněné drobnými hudebními nástroji. Ve starém Řecku si někdy ženy z velmi chudých rodin opásaly své boky a tančily na tržištích.

Baladi

U folklórního tance baladi tvoří kostým pouze baladi šaty, které bývají vyrobeny z přírodních materiálů, což jim dodává folklórní vzhled. Mohou být ale i z lesklých a třpytivých materiálů. Takové šaty jsou pak vhodnější pro různá kabaretní vystoupení.

 

 

 

Na orientální obchod Šátky s duší

 Saidi

Na tradiční folklórní tanec s hůlkou saidi bývá často volena tzv. galábie, což je volná, široká a dlouhá košile zdobená ornamenty. Jindy nosí na saidi tanečnice dlouhé baladi šaty, které mohou být doplněné o šátek přes boky či šátek na hlavu.

Khaleegy

Další z folklórních tanců khaleegy se často vyznačuje volnými šaty košilového střihu, šitými z překrásně zdobených látek. Kostým na khaleegy se nazývá Thobe Al Nashaar a je to vlastně dlouhá volná tunika. Ta se při tanci různě přidržuje a nadzvedává, volnými rukávy se taktéž zakrývá hlava. Pozornost je zaměřena na nohy, paže a vlasy.

Současný orientální tanec – folklór a etno

V dnešní době se v oblečení na orientální tanec objevují dva základní typy. První z nich zahrnije kostýmy laděné do folklóru a etna. Inspirují se dávnými tradicemi a volně je přetváří. Objevujeme je především u stylu tribal, dunyavi u cikánských tanců a u orientálního flamenca. Na kostýmech nacházíme přírodní materiály. Bývají zdobeny výšivkami, korálky a třásněmi. Dále se doplňují velkým množstvím stříbrných šperků a penízků.

Současný orientální tanec - kabaretní

Druhý a patrně i známější, je kabaretní nebo estrádní styl, který vychází hlavně z Egyptu a Turecka. Charakterizují jej syté výrazné barvy, třpyt flitrů a penzků. Role tanečnice je být královnou večera, středem pozonosti. Základem je bohatě zdobený top, či podprsenka, sukně, nebo kalhoty a šátek nebo pás přes boky. Dalším doplňkem jsou barevné závoje.

Zpět na Orientální oblečení na břišní tanec.

Orientální oblečení
na břišní tanec - obsah:

Oblečení na kurzy orientálního tance

Orientální šátek

Kostýmy podle stylu tance

Části orientálního kostýmu